Opublikowano

Huna

Co to jest Huna ?


Huna jest starożytnym systemem nauki i wiedzy, który powstał i rozwijał się na Wyspach Hawajskich. Stworzona przez polinezyjskich Kahunów – kapłanów i uzdrowicieli.
Niestety nie istnieją żadne dane klasyfikujące czas narodzenia się Huny. Jej stworzenie przypisywane jest Polinezyjczykom, jednak nie towarzyszą temu konkretne daty. Pomimo tego, że już dużo czasu upłynęło od momentu skrystalizowania się tej filozofii, jej wszystkie założenia nadają się do zastosowania we współczesnej praktyce. Na tym polega podstawowe bogactwo i wartość Huny.

Siedem zasad Huny przedstawia się następująco :

Huna w języku hawajskim oznacza tajemnicę. Chodzi tu nie o sekret, ale wiedzę tajemną. Kahunowie byli specjalistami u dawnych Hawajczyków, ekspertami od religii, zdrowia, rzemiosł, nauki, psychologii i różnorodnych praktyk magicznych. Zajmowali się zarówno sferą ducha, jak i materii.

1IKEŚwiat jest taki, jaki myślisz, że jest – pierwsza i podstawowa zasada mówi o tym, że dzięki zmianie w naszym myśleniu, możemy zmienić świat.
2KALA Nie ma żadnych ograniczeń – ta zasada odnosi się do równości wszystkich ludzi i umysłów. Nie ma podziałów, nie ma żadnych granic.
3MAKIAEnergia podąża za uwagą – energia przepływa tam, gdzie ją kierujemy, czyli na to, na co w danej chwili zwracamy swoją uwagę.
4MANAWATeraz jest moment Mocy – nie ma przyszłości, ani przeszłości. Życie tu i teraz, bez skupiania się na tym co było, ani co będzie.
5ALOHAMiłość jest po to, by przynosiła szczęście – miłość nas napędza, daje radość i jest najpotężniejszym uczuciem, dlatego trzeba je doceniać i pielęgnować. 
6MANACała moc pochodzi z naszego wnętrza – ta zasada uczy, że trzeba przede wszystkim być w zgodzie z samym sobą i ufać swoim odczuciom.
7PONOSkuteczność jest miarą prawdy – jeśli coś działa, to znaczy, że jest dobre, dlatego warto to robić to w dalszym ciągu.